1879 - 1958
Wędrowiec, artysta, wizjoner, mędrzec 

Ta strona  otwiera bramę  do świata  Gusto  Graesera 


Poeta i prorok przyrody Gustav Arthur Graeser był jedynym w swoim rodzaju fenomenem w pierwszej połowie XX wieku. Najwybitniejsze umysły jego czasów widzieli w nim uosobienie „nowego człowieka”, urzeczywistnienie ideałów Nietzsche'go i Walta Whitmana, a jednocześnie i nowego św. Franciszka. Jego życie odrzucające reguły cywilizacji dla większości było nie do pojęcia i wzbudzało zgorszenie oraz nienawiść. Dla innych jednak stał się on wzorem, a pisarze tacy jak Hermann Hesse i Gerhart Hauptmann podnieśli go do rangi postaci mitycznej.
 
Jego własna poezja przeważnie nie doczekała się druku za jego życia. W sentencjach i wierszach, które rozpowszechniał na pocztówkach i ulotkach, wzywał swoje otoczenie do nawrócenia, do zmiany myślenia. Dziś jego wizerunek kojarzy się przede wszystkim z „Górą Prawdy” - Monte Verita blisko Ascony, która stała się symbolem kontrkultury opartej na kulcie przyrody i niestosowaniu przemocy.
 
Graeser urodził się 16 lutego 1879 r. w Kronstadt (dziś: Brasov) w Siedmiogrodzie; zmarł 27 października 1958 r. w Freimann koło Monachium. Jesienią 1900r. wraz z przyjaciółmi założył na Górze Winnej w pobliżu Ascony wspólnotę zmierzającą do „reformy życia”. Następnie przez całe dziesięciolecia w „rozmowach publicznych” propagował w największych miastach Niemiec kulturowy nowy początek. Pozostawione przez niego dzieło poetyckie budzi do nowego życia prasymbole ludzkości.